MÚZEUMI SZABADEGYETEM 3. RÉSZ | Művészettörténeti előadások a Szolnok 950 jegyében

MÚZEUMI SZABADEGYETEM 3. RÉSZ | Művészettörténeti előadások a Szolnok 950 jegyében

Tisza

MÚZEUMI SZABADEGYETEM 3. RÉSZ | Művészettörténeti előadások a Szolnok 950 jegyében

2025. április 29., kedd 16:00 - 17:00
Helyszín:
Damjanich János Múzeum /5000 Szolnok, Kossuth tér 4./
Szervező: Damjanich János Múzeum
MÚZEUMI SZABADEGYETEM 3. RÉSZ | Művészettörténeti előadások a Szolnok 950 jegyében

Az előadásokról: 

Szolnok új vasútállomása a modern építészet jegyében (1975)

előadó: Dr. Ordasi Zsuzsanna művészettörténész, egyetemi docens (KRE Művészettörténet Tanszék)

A szolnoki vasútállomás felvevőépülete Schneller Vilmos (1937-2022), a MÁVTI építészének tervei szerint készült, és Szolnok város fennállásának 900. éves évfordulója évében, 1975. július 12-én, azaz, a vasutasnapon adták át. Formai kialakításában és anyagában is újszerű, szakít a magyarországi vasútállomások Pfaff Ferenc (1851-1913) által bevezetett pavilonos megoldásával, amennyiben a sínpályával párhuzamos, hosszan elnyúló egyterű csarnoképületként jelenik meg. Az egész épületre mindkét szinten a vízszintes vonalvezetés jellemző, amelyet az építész beton és üvegsávok arányos kombinációjával ér el. Ez a megoldás figyelhető meg több, a két világháború között és közvetlen utána épült olaszországi pályaudvar esetében (Róma, Termini; Firenze, Santa Maria Novella; Velence, Santa Lucia), amelyek a „későracionalista” építészet eredményei, s amelyek nagy hatást gyakoroltak a szocialista országok építészeire is, akik a 60-as években újra megnyílt utazási lehetőségek során ezeket a vasútállomásokat látták, s amelyeket funkcionális és esztétikai szempontból is mintának tekintettek az új felvevőépületek megkomponálásához. Hasonló pályaudvarok épültek Magyarországon Balatonfüreden, Budapesten a Déli pályaudvar, de Bulgáriában Szófiában és Vratsában. Ezek az új vasútállomások a modern, az európai trenddel lépést tartó építészet értékes alkotásai.

Fényes Adolf, a Szolnoki Művésztelep legendás mestere

előadó: Képiró Ágnes művészettörténész-muzeológus (Damjanich János Múzeum)

Az első világháború előtti időszak és a két világháború közötti évtizedek hazai művészetének meghatározó alkotója volt Fényes Adolf festőművész (1867–1945). Nem csupán a Szegényemberek élete című sorozatának legdrámaibb darabjai köthetők Szolnokhoz, hanem a sorozatot követően koloritja kivilágosodása és a plein air jegyében készített festményei is kapcsolódnak a városhoz. Festői életművének több mint négy évtizede kötötte Szolnokhoz 1899-től kezdve, noha a város eredetileg nyári tartózkodásra kialakított kolóniáján nem az adott évek egészét töltötte, időnként – főleg az I. világháborút megelőző években – a téli hónapokat is Szolnokon töltötte. Az I. világháború pusztításait követően helyreállított művésztelepre Fényes az első között tért vissza, s a két világháború közötti virágzó periódusban a kolónia korelnökévé, nagy tekintélyű, bölcs vezéregyéniségévé vált. Számos történet, anekdota őrzi ennek a meghitt, jó alkotói légkörben telt és ugratásokkal, mókázással teli időszaknak az emlékét. Az előadás ennek a korszaknak a bemutatásán és Fényes Adolf életpályájának összegzésén túl kiemelt fókuszt helyez az alkotó Szolnok környéki tájábrázolásaira, a város egy-egy pontját megörökítő látképeire, az enteriőrjein, életképein és csendéletein megjelenő szolnoki vonatkozású viseletekre és tárgyakra.

Rendezvénynaptár Programok feltöltése

Hírek és információk

Koncertek, fesztiválok, színházi előadások, kiállítások és képzések 20 oldalon!
Találj programot a Szolnokon és vonzáskörzetében 2000 példányban megjelenő Publicum ingyenes szolnoki programajánló magazin online változatában!